Разное

Сюжетні витинанки – Урок «Народне мистецтво витинанки. Витинанки прості й складені. Значення вісі симетрії при виготовленні витинанки. Вазонова композиція-витинанка «Дерево життя»

Витинанка. Загальні відомості про техніку виготовлення витинанок. Безпечні прийоми праці під час виготовлення витинанки

Тема: Витинанка. Загальні відомості про техніку виготовлення витинанок. Безпечні прийоми праці під час виготовлення витинанки.

Мета:

Навчальна: провести бесіду про традиційний вид українського декоративно-прикладного мистецтва – витинанки; продовжити ознайомлення учнів з різними видами листівок, закріплювати навички роботи з папером;

Розвивальна: розвивати відчуття гармонії, просторової рівноваги елементів зображення; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію;

Виховна: виховувати охайність під час роботи, терпіння, відчуття прекрасного, вчити дітей помічати красу природи, берегти її.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: зразки виробів; кольоровий картон; білий папір; ножиці; лінійка; клей; простий олівець; різні види листівок;

Хід уроку

І.Організація класу.

1.Привітання

Вушка прислухайтесь,

Очки – придивляйтесь,

Носик – глибше дихай,

Ротик – посміхнись.

Спинки розправляйтесь,

Ручки піднімайтесь,

Нумо до роботи

Дружно всі взялись!

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Повідомлення теми і завдань уроку.

— Сьогодні ми продовжимо роботу з папером, а саме — будемо прикрашати листівку. Згадаємо на уроці про властивості паперу та традиційну українську силуетну витинанку.

За допомогою чого ми будемо це робити, ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте загадки.

2.Загадки:

1. Два пани наділи одні штани. (Ножиці)

2. Чорний Іван, дерев’яний каптан,

Де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)

3. Впаде з гори — не розіб’ється,

Пусти на воду — розпливеться. (Папір)

4. Якщо до чогось торкнувся, потім не відірветься. (Клей).

3. Повторення правил безпечної роботи

— Кожен учень зобов’язаний знати й виконувати правила безпечної роботи на уроках трудового навчання, а саме:

  • підготувати своє робоче місце;

  • коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу;

  • уважно слухати інструктаж;

  • перевірити справність інструментів, наявність матеріалів;

  • роботу розпочинати лише з дозволу вчителя;

  • не можна працювати тупим та несправним інструментом;

  • використовувати інструменти лише за призначенням.

4. Робота над темою уроку..Вступна бесіда

.

— На уроках трудового навчання ми вже ознайомилися з папером. Давайте згадаємо:

— Яким буває папір?

— Які матеріали використовували для письма до появи паперу?

— У наш час папір став універсальним матеріалом. Його використовують не лише для видання книжок, журналів і газет. На ньому друкують листівки

й альбоми, малюють олівцем і аквареллю, з нього виготовляють учнівські зошити, використовують у медицині, у різних видах промисловості.

На паперовій основі, користуючись властивостями паперу, ми використовували безліч художніх технік. Згадаймо про витинанку.

Витинанки – один із видів народної художньої творчості. Слово «витинанка» розкриває техніку її виготовлення: витинати, тобто вирізати.

Витинанки – орнаментальні і фігурні прикраси, ажурно вирізані ножицями, ножем з білого або кольорового паперу.

Давні за своїми витоками, витинанки тісно пов’язані зі святковими обрядами, побутом і звичаями народу. Доступність матеріалів та інструментів сприяли розвитку цього виду народної творчості, в якому безпосередньо проявились естетичні почуття, жива уява та спостережливість людей, що створювали витинанки. Кращі зразки традиційних мотивів декоративних майстрів запозичувалися, розвивалися і збагачувалися наступними поколіннями. Витинанки виготовляють із тонкого, але міцного паперу, його складають удвічі, учетверо, ушестеро. Після цього на утвореному трикутнику малюють ескіз виробу і вирізують. Прорізи слід робити по краях складеного паперу, але таким чином, щоб між окремими надрізами залишалися невеличкі перемички, інакше виріб розпадеться на окремі частини.

У композиціях паперових витинанок певну роль відіграли настінні розписи. За технікою витинанки поділяються на ажурні (зображення у прорізах) і силуетні (зображення виступає силуетом – дуже популярним був силуетний портрет), одинарні (з одного аркуша) та складні, аплікаційні ( з кількох аркушів паперу).

Фізкультхвилинка

Сонце дивиться у ліжко.

Всі ми робимо зарядку.

Треба нам присісти й встати.

Руки простягніть вперед.

Нахиліться, підніміться.

На носок, потім на п’яту.

Всі ми робимо зарядку.

5. Демонстрування та аналіз зразка

— Відгадайте, яку витинанку ми виготовлятимемо?

На дорозі лежить квітка,

Пелюстки згортає,

Я хотів її підняти,

А вона літає. (Метелик)

  • Перш ніж братися за створювання самої листівки, потрібно все добре обмірковувати.Листівка може бути одинарною та подвійною. Заготовку листівки можна зробити вертикально або горизонтально.

  • Які матеріали нам необхідні для виготовлення листівки?

  • З чого почнемо роботу?

  • Як правильно виконати згинання картону, щоб одержати якісну заготівку?

  • Які форми називають симетричними?

  • Ми будемо прикрашати листівку силуетною формою «Ажурний метелик».

6. Робота за підручником (с. 28-29)

1. Білий папір складаємо навпіл.

2. Від згину малюємо половину ескізу для витинанки.

3. Вирізуємо обидві сторони.

4. Не розгортаючи силует, згинаємо кожне крило навпіл і вирізуємо візерунок. Не забуваємо нанести та вирізати візерунок на тулубі метелика.

5. Розгортаємо та клеїмо на кольоровий папір або картон. (Картон може бути однакового розміру з витинанкою або більше.)

7. Правила безпеки під час роботи з клеєм та ножицями.

1. На робочому місці дотримуй чистоти і порядку.

2. Зберігай ножиці у спеціально відведеному для цього місці.

3. Не працюй затупленими ножицями.

4. Не тримай ножиці лезами вгору.

5. Не користуйся ножицями під час ходьби класом.

6. Не заважай товаришеві, коли той вирізає деталі ножицями.

7. Передавай ножиці товаришеві кільцями вперед.

8. Під час різання тримай матеріал так, щоб лезами ножиць не поранити руку.

ІІІ. Практична робота учнів

ІV. Виставка та оцінювання робіт учнів

Учитель демонструє виконані учнями роботи та допомагає проаналізува- ти їх.

  • Подивіться, які чудові листівки ви сьогодні виготовили! Всі дуже постарались, адже ви зробили листівки для своїх близьких людей. Що ж нам залишилося зробити? Правильно, підписати їх.

  • Яка робота сподобалася найбільше?

  • Чия робота найохайніша?

  • Хто припустився помилки?

V. Підсумок уроку.

— Чи сподобалося вам виготовляти листівки?

— Чого навчилися сьогодні на уроці? Чи сподобався вам урок?

— Яку витинанку ви робили?

— З яких елементів складалася ваша витинанка?

— Кому ви подаруєте свою листівку?

Демонстрування готових виробів.

Витинанки. Класифікація витинанок. Виготовлення витинанки „Метелик”.

Тема. Витинанки. Класифікація витинанок. Виготовлення витинанки „Метелик”.

Мета. Ознайомити учнів з витинанкою та її видами, навчити прийомів складання і вирізування витинанок;

удосконалювати навички роботи з папером, розвивати конструктивні

здібності, уяву, фантазію;

виховувати інтерес до українського декоративно-прикладного мистецтва.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: розповідь, презентація, практична робота.

Матеріали проведення:

зразки дитячих робіт, фото витинанок.

кольоровий папір, ножиці, клей, картон, олівець.

ХІД РОБОТИ

І. Організація класу до уроку.

Перевірка готовності класу до роботи.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

— Сьогодні ми з вами познайомимось з таким видом декоративно-прикладного мистецтва, як витинанки. Вироби в такій техніці ви виготовляли в молодших класах (сніжинки), але детально техніку виготовлення витинанок ми вивчимо сьогодні.

ІІІ. Засвоєння нових знань.

Учні заздалегідь отримують завдання знайти друкований та ілюстративний матеріал про витинанку або учитель сам розповідає

Нове життя витинанкам дало виробництво паперу. На зміну ажу­рним візерункам зі шкіри і тканини приходять паперові прикраси, які виникли в Китаї у VІІ-ХІІ ст. Готуючись до свята весни, китайські жінки виготовляли протягом зими графічно чіткі візерунки, на яких зображували квіти, виноград, метеликів, риб, птахів-феніксів. Усе це мало в дні свят прикрашати вікна оселі, звідси і походить назва «чуан-хуан» — «віконні візерунки». Їх можна вважати аналогами традицій­них витинанок в Україні. Краса витятих ножицями чи маленьким но­жиком картин вражала філігранністю і простотою виготовлення, тому мс дивно, що паперові прикраси стали популярними і в інших країнах.

Але папір коштував дуже дорого, і тому перші витинанки були не паперовими, а шкіряними. Розміри їх були маленькі, якраз з шибку маленького віконечка, яке вмуровували прямо в глиняні стіни хати. Віконечок було чотири. Можливо, тому що простір між шибками нагадував хрест, чи наші пращури з повагою ставились до числа чотири: чотири сторони світу, чотири пори року тощо.

З розвитком виробництва папір став більш доступним для селян, і питинанка зійшла з вікон, стала прикрашати стіни, балки, полиці, змі­нювала свою форму і була вже не тільки квадратною, а й округлою, прямокутною, силуетною та ажурною, простою і витонченою.

Уже в XIII столітті витинанки з’явилися у Персії, а в XV ст. через Туреччину потрапили у Венецію, Угорщину і розійшлися країнами ( кропи. У Німеччині, зокрема, наприкінці XVI ст. паперові витинанки використовували для оздоблення книг.

Приблизно в цей же час (XVI ст.) в ужиток входять так звані кустодії, які можна вважати своєрідними прототипами українських вити­нанок. Це були невеличкі шматочки білого паперу, краї яких ажурно Витяті ножицями. Саме вони прийшли на зміну шкіряним і металевим підкладкам під сургучеві й воскові печатки, призначення яких — оздоблювати і оберігати печатки від механічного пошкодження. Па­перові підкладки виходили за краї печатки на кілька сантиметрів, і ним полям надавали ножицями форми квадрата, ромбу, квітки, зірки, розетки. У Центральному історичному архіві України та у Львівському державному історичному архіві збереглися на актах зразки паперо­вих кустодіїв ХVІ-ХІХ ст. Проте уже в другій половині XIX ст. витяті кустодїї на документах виходять з ужитку.

В Україні ж зажили слави народні паперові прикраси, з’явившись десь у середині XIX ст. У селах вони стали чи не основним оздоблен­ням інтер’єру світлиці: мережками з паперу прикрашали полички, сволоки, стіни, горщики для квітів. Якщо раніше хати топилися «по-чорному», то тепер селяни швидко відчули естетичне задоволення від «чистої» хати, яку білили, мазали. Саме з того ж таки естетичного потягу виникла потреба в оздобленні паперовим декором.

Перші українські витинанки — це прості прикраси, вирізані з ко­льорового паперу. Вони мали чіткі, суто графічні форми. Найпрості­шим способом — із паперу, складеного навпіл, — вирізали дерева, вази, птахів, а з паперу, складеного у декілька разів, — хороводи.

Захоплювалися витинанням найчастіше дівчата й жінки, працю­ючи ножицями без попереднього малюнка.

До певного часу на Поділлі паперові витинанки як декор співіс­нували з настінним малюванням, доповнюючи один одного, однак із часом зовсім витіснили його, хоча збереглися у витинанках мотиви і способи розташування орнаменту, традиційні для настінного розпису. Переваги паперової витинанки полягали в тому, що вони прості­ші у виготовленні, їх можна було виготовити одразу кілька, складаю­чи декілька аркушів паперу. Готуючи хату до свят (Різдво, Великдень тощо), паперові прикраси можна було легко оновлювати і замінювати повністю або ж частково, що теж сприяло розвитку цього мистецтва.

Справедливості ради слід зазначити, що часто витинальники не підозрювали, що творять мистецтво. Мабуть, тому що надто мало часу з точки зору історії пройшло від зародження витинального мистецтва. Порівняйте: гончарство існує 1000-ліття, витинанка — близько 100 років.

Розквіт українських народних витинанок припадає на кінець XIX-початок XX століття. Із села вони переходять у місто завдяки міграції сільського населення. У міських квартирах з’являються паперові сер­ветки, фіранки. У деяких школах вводили знайомство з витинанкою як предмет, спрямований на естетичне виховання. Це народне мистецтво викликало суперечки між інтелігенцією, одна частина якої вбачаланеобхідність популяризації витинанки, інша — схилялася до визнання .полемічного мистецтва та ігнорувала витинанки, як примітивізм.

Однак як би не оцінювали витинанки, головне те, що вони не за­лишилися

непоміченими. Незаперечним фактом цінності народного прикладного мистецтва є невичерпний потенціал розвитку творчої уяви, фантазії. Художник І. Рєпін, за його визнанням, прилучився до живопису саме з витинанок, які вирізував у дитинстві разом із сест­рою. Виготовленням витинанок у дитинстві захоплювалися також М. Гоголь, художники Г. Нарбут, М. Добужинський.

Класики української прози Г. Квітка-Основ’яненко та М. Коцюбинський, передаючи дух української хати, місцевий коло­рит, описують у своїх творах, як перед святами діти та молодиці облі­плювали стіни від дверей до божниці вирізаними з паперу квітами, фігурками козаків, а перед образами чіпляли паперових голубів з ажу­рними хвостами. Стіни декорували витинанками під «шпалери».

Казка про те, як зявилася витинанка

Якось увечері, в одному українському селі, сиділа під хатою дівчина і мріяла про свого коханого, який давно пішов у далеку країну і не повернувся.

Минала хвилина за хвилиною та й настала ніч, але дівчина не помічала цього. Раптом затріпотів біля неї голуб і сів на коліна. Дівчина не сполохалася, бо то був їхній голуб. Він прилетів здалеку. Його брав із собою хлопець – коханий дівчини. Приніс голуб на клаптику паперу звісточку. Вона сповіщала, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться в село.

Дівчина довго думала: “Яку б відповідь дати?” Потому зайшла до хати, взяла ножиці та папір і почала витинати узор. І як розгорнула папір, то побачила гарну-прегарну витинанку. Вона і незчулася, як це в неї просто вийшло. Прив’язала витинанку-звісточку до голуба, і він поніс її в далекий край коханому. Коли ж коханий повернувся додому, він мав цю витинанку з собою, і як заходив у села, то всім показував її. Люди дивувались чарівному узору. І там, де хлопець проходив, усі почали витинати таку ж красу.

Так в Україні з’явилися витинанки.

2. Презентація

3. Постановка практичного завдання

На сьогоднішньому уроці ви маєте створити в техніці витинанки композицію “Метелик”.

Роботу слід виконувати в такій послідовності.

  1. Визначити форму метелика.

  2. Вибрати картон певного кольору, наклеїти паспарту.

  3. Кольоровий папір скласти навпіл, створити ескіз виробу.

  4. Ножицями по контуру вирізати композицію.

  5. Витнути дрібні деталі.

  6. Наклеїти на контрастне тло (картон з паспарту).

4. Інструктаж до практичної роботи

Повторення правил техніки безпеки під час роботи з ножицями.

Фізкультхвилинка.

IV. Практична робота

Виготовлення витинанки „Метелик”.

Індивідуальний, інструктаж та допомога у вирішенні проблемних ситуацій, намагаючись не нав’язувати свої погляди та переконання.

V. Підсумок уроку

Аналіз та оцінювання робіт. Виставка дитячих виробів – витинанок.


VІ. Прибирання робочих місць та інструментів.

Конспект уроку з трудового навчання для 3-го класу на тему «Сюжетна витинанка. Виготовлення картин технікою витинанки»

Тема: Сюжетна витинанка. Виготовлення картин технікою витинанки.

Мета: формувати уявлення дітей про особливості сюжетної витинанки; ознайомити із послідовністю виготовлення виробів технікою витинанки; навчити виготовляти картини технікою витинанки; розвивати вміння розміщувати деталі на основі, розмічати, різати і склеювати папір; виховувати інтерес та зацікавленість  різноманітною культурою рідного народу; виховувати працелюбність, акуратність, бажання довести справу до кінця.

Матеріали та обладнання: ножиці, кольоровий папір, картон, клей, простий олівець, пензлик.

Використані джерела:

  1. Навчальні програми. 3 клас: методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу в 2016/2017 навчальному році з коментарем провідних фахівців. – Х.: Вид-во «Ранок», 2016.
  2. Трудове навчання: підруч. для 3-го кл. загально-освіт. навч. закл. /

І.М. Веремійчик, В.П. Тименко. — К.: Генеза, 2014. ─ 104 с.

  1. Хорунжий В.І. Практикум в навчальній майстерні з методикою трудового навчання — Тернопіль: «Астон», 2014.

Методи і прийоми роботи: бесіда, розповідь, пояснення, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Підготовка робочих місць. Організаційна частина.

— Доброго дня, діти! Сідайте! Мене звати Назар Вікторович і сьогодні урок трудового навчання у вас проведу я.

1.1. Перевірка готовності до уроку.

— Діти, перевірте, чи є у вас необхідне обладнання. Я буду називати вам предмети, а ви піднімайте їх. Сьогодні нам будуть необхідні: цупкий папір, кольоровий папір, ножиці, олівець, клей, щіточка для склеювання, чистий аркуш паперу, шаблони.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

— Діти, подивіться на наш клас. Чим прикрашені стіни? (Картинами, фотографіями, стендами, плакатами і т.д.)

— А вдома, чим прикрашені стіни ваших кімнат? (Картинами, фотографіями і т.д.)

— А чи знаєте ви чим прикрашали будинки наші предки у давні часи? (Вишивками, рушниками і т.д.)

— Ще люди в нашому краї прикрашали хати витинанками. Ви вже вивчали в попередніх класах, що таке витинанка. Хто скаже, що називають витинанкою? (Витинанка – це прикраса житла, витята ножицями з білого або кольорового паперу).

— Ось, подивіться як оздоблювали хати витинанками. (Демонструю картинки, на яких зображені витинанки). Витинанки часто доповнювали хатні розписи, а інколи повністю заміняли їх. Витинанки розташовували на стінах, наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, навколо вікон. Також витинанки клеїли на папір, виготовляючи так звану картину. Витинанки поділяються на: рослинні, тваринні, сюжетні, силуетні, одинарні, складні тощо. (Демонструю витинанки різних видів).

 

ІІІ. Оголошення теми. Мотивація навчальної діяльності.

— Діти, сьогодні на уроці ми з вами будемо виготовляти картини технікою витинанки.

 

ІV. Вступний інструктаж.

4.1. Демонстрація та аналіз зразка виробу.

Демонструю зразок картини виготовленої технікою витинанки, яка має виготовлятися учнями.

— Пригадайте які бувають витинанки? (Рослинні, сюжетні, симетричні).

— До якого виду витинанок можна віднести дану? (Сюжетної, симетричної).

— Для чого може бути використана ця витинанка? (Для того щоб прикрасити кімнату, клас)

— З чого вона виготовлена? (З паперу)

— З якого паперу? (Білого і кольорового)

— Який папір береться за основу? (Грубий, цупкий)

— Чи можна використати інший колір паперу для основи? (Так)

— Який папір береться для виготовлення витинанки? (Кольоровий, тонкий)

— Як будемо згортати кольоровий папір? (Навпіл, так щоб кінці співпадали)

— Як будемо прикладати шаблон? (Так щоб пряма частина шаблону збігалася із лінією згину паперу)

— А чому саме так? (Коли ми розігнемо папір, вийде ціла симетрична композиція)

— Чим будемо обводити шаблон? (Олівцем)

— Як будемо обводити: зверху вниз чи знизу вверх? (Зверху вниз)

— З якої сторони потрібно обводити? (З виворітної)

— Що будемо робити далі? (Вирізувати)

— Чим будемо вирізувати? (Ножицями)

— Після того як виріжемо, що будемо робити? (Розгорнемо папір)

— Яка буде друга частина витинанки? (Симетрична тій що обводили)

— Що будемо робити далі? (Розмістимо на основі)

— Для чого це робити? (Для того щоб побачити, як буде виглядати наша картина)

— Після того як розмістимо на основі, що будемо робити? (Приклеювати)

— На що покладемо деталі, коли будемо наносити клей? (На підкладний папір)

— Щоб частини виробу не зміщувалися і не забруднювалися клеєм, що потрібно використати при розгладжуванні? (Чистий аркуш паперу, який накладаємо зверху)

4.2. Матеріали та інструменти

— Тож для того, щоб ви могли також створити таку витинанку, вам знадобиться: аркуш білого паперу, блакитний картон, олівець, ножиці, клей.

4.3. Правила безпеки праці.

— Діти, давайте пригадаємо правила техніки безпеки з ножицями та клеєм.

Я буду зачитуюти рядки, які обов’язково відповідають або не відповідають якомусь правилу техніки безпеки з ножицями та клеєм. У разі невідповідності правилу ви підіймаєте червону картку, а якщо рядки відповідають правилу – піднімаєте зелену картку.

Правила користування ножицями:

1. На робочому місці дотримуй чистоти і порядку.

2. Зберігай ножиці у спеціально відведеному для цього місці.

3. Працюй з затупленими ножицями.

4. Тримай ножиці лезами вгору.

5. Не користуйся ножицями під час ходьби класом.

6. Не заважай товаришеві, коли той вирізає деталі ножицями.

7. Передавай ножиці товаришеві кільцями вперед.

8. Під час різання тримай матеріал так, щоб лезами ножиць не поранити руку.

Правила користування клеєм:

1. Клей треба наносити пензликом від середини до країв.

2. При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою.

3. Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися матер’яною серветкою.

4. Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд помити.

 

V. Практична робота учнів.

Поточний інструктаж

— А зараз приготуйтесь до практичної роботи, та по черзі виконуйте ті дії, як я вам буду говорити.

  1. Візьміть білий аркуш паперу.
  2. Складіть його навпіл.
  3. Прикладіть шаблон до краю аркушу
  4. Простим олівцем промалюйте елементи витинанки.
  5. За допомогою маленьких та великих ножиць виріжте малюнок
  6. Розверніть складену частину.
  7. Приклейте витинанку на кольорову основу.

         Під час практичної діяльності стежу за правильністю вирізування та наклеювання деталей, за дотриманням культури праці та техніки безпеки, допомагає, вказує на недоліки.

 

VІ. Заключний інструктаж

6.1. Виставка, аналіз та оцінювання роботи учнів на уроці. Мотивація оцінювання.

(Учні кожного ряду виходять до дошки, демонструючи свої вироби однокласникам)

— Розгляньте роботи учнів першого ряду. Які вироби вам сподобались найбільше? Чому?

— Розгляньте вироби учнів другого ряду та оцініть їх.

— Розгляньте вироби учнів третього ряду.

6.2. Підсумок уроку.

— Що ми сьогодні виготовляли на уроці? (Сюжетну витинанку)

— Що таке витинанка? (Витинанка – це прикраса житла, витята ножицями з білого або кольорового паперу)

— Пригадайте які бувають витинанки? (Рослинні, тваринні, сюжетні, симетричні, одинарні, складні)

        — Де її можна розмістити? (На стіні: в класі або в своїй в кімнаті)

6.3. Прибирання робочих місць.

6.4. Заключна частин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Молоко і чиста вода

Одним з доступних засобів для клейового розчину є молоко і вода. Вони легко наклеють сніжинки з тонкого паперу. Потрібно повністю занурити прикраса в рідину і притиснути до скла. Такий спосіб передбачає акуратну роботу, так як декор під час роботи може порватися.

 

Великий плюс цього варіанту — скло дуже просто відмити. Папір потрібно всього лише намочити і зняти.

 

 

Витинанка — Вікіпедія

л:Wystroj-chaty-kurpie.JPG|thumb|Витинанки з Польщі]]

Витина́нка (від українського слова  «витинати», тобто «вирізувати», «вивертати») — це вид давньослов’янського, зокрема українського народного декоративного мистецтва. Включає сюжетні та орнаментальні прикраси житла — ажурні, силуетні тощо.

Витинанці властива лаконічність й вишуканість зображальних засобів. Близька до неї техніка створення силуету.

Витинанки виготовляються з допомогою ножиць (маленьких і, наприклад, дуже великих — для стриження хутра овець), спеціальних дрібних пристосувань майстрів, що передаються з покоління в покоління, а також ножа, сокирки, інших знарядь. Матеріалом для витинанок є папір (білий або кольоровий). Деякі люди вважають, що витинанками можуть бути вироби з дерева або із рослинних заготовок. Проте на Першій Міжнародній виставці витинанок (Вырезки мира, Вільнюс, 1991) витинанками були названі лише вироби з паперу (будь-якого) і тонкого картону. Витинанки використовують для прикрашання приміщень  — стін, вікон (наприклад, дивовижні фіранки на кватирках сільських хат), а також полиць, коминів, печей. Витинанки застосовують як у побуті, так і для підготовки релігійних або світських свят.

З появою паперу і перших примітивних ножиць у Китаї з’явилися і перші витинанки. Не відразу папір «перебрався» зі Сходу в Україну. Мистецтво луб’яних виробів існувало паралельно з розвитком кераміки. Так традиції витинання на території України віднаходять у трипільській кераміці. Зустрічаються витинанки в артефактах кочівних народів Алтаю, на півночі Європи, Балканах і у слов’ян. Це, часто-густо, ажурні аплікації зі шкіри та хутра на одязі й предметах домашнього побуту. У VII–XII ст. у Китаї набули широкого поширення паперові прикраси: зображення божеств, духів, драконів, квітів, птахів, риб, які наклеювали на вікна.

У XIII ст. подібні витинанки були розповсюджені в Персії, згодом по всій Європі. У XVI ст. з’явилися кустоди — орнаментальні ажурні шкіряні підкладки під канцелярську печатку.Українські народні паперові витинанки, як прикраси сільських хат, почали використовуватися в середині XIX ст.

Історія витинанки в Україні[ред. | ред. код]

Витинанки кінця XIX — початку XX століття вирізняються високою художньою майстерністю. У кожному регіоні та в багатьох осередках населення вони набули своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, силуетів, багатства орнаментики.

Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також антропо- та зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, архітектури тощо. Папір при витинанні складали вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяло створити сталі структури, композиції. Традиційні витинанки у вигляді сніжинок слугували прикрасами на вікнах на Новий рік.

Витинанки були розповсюджені на Поділлі, Подніпров’ї, Прикарпатті, Подніпров’ї. «Витинанки до окраси хат» описані у творах Григорія Квітки-Основ’яненка, Михайла Коцюбинського, Бориса Грінченка. Іван Франко теж відзначив «незвичайну оригінальність узорів і відпрацьовану техніку тих витинань».

У 20-30-х роках XX ст. основним регіоном побутування витинання стало Поділля. Популярність цього виду мистецтва посилилася після проведення в Києві виставки „Саїнські витинанки» (1969) (с. Саїнка Могилів-Подільського р-ну (тепер Чернівецького р-ну), завдяки Олександру Васильовичу Салюку, який зібрав для цієї виставки найкращі твори односельчан. Виставка відкрила імена багатьох самобутніх майстрів — Є. І. Британ, Т. С. Британ, М. Т. Купчик, Н. П. Кушнір, Г. Я. Петльовану[1].

У 60–70 роки дуже поширеними були фіранки і рушники, виготовлені ножицями. Цією технікою добре володіла В.Й.Яскілка з Підзамочка Бучацького району[1].

У 70–80-х роках на виставках з’являються сюжетні витинанки М.П.Бездільного (м. Бережани), М.В.Ремінецької (м. Тернопіль), Д.Г.Мимрика (с. Великий Говилів Теребовлянського району), М.Н.Бурдяк (с. Біла Чортківського району), Б.О.Стадничука (с. Михвилівка Борщівського району). Заслужений майстер народної творчості України М.П.Бездільний виступив як новатор сюжетних тематичних витинанок. Вони одинарні, виготовлені комбінованою технікою з різнобарвного паперу, мають рельєфну фактуру.

У 1980-х роках відомі майстри українських витинанок: Дмитро Мимрик (с. Великий Говилів Тернопільської області), Софія Приймак (с. Петриківка Дніпропетровської області), Любов Процик (Львів), Людмила Лузгіна (Запоріжжя), Галина Хміль (Київ), Андрій Пушкарьов (Дніпропетровськ), Людмила Мазур (Хмельницький), Василь Корчинський (Київ) та ін. Матеріалом для сучасних витинанок є глина, метал, дерево, тканина, камінь (дуже дивний погляд на матеріал для витинанок) та, традиційно, папір. Сучасна витинанка використовується у дизайні інтер’єру та книговиданні. Прикладами сучасної витинанки є роботи сучасного художника та народного майстра Тараса Богдана (Львів) та Ігоря Денисенка (Київ). Серед Майстрів народної творчості Києва заслужене місце посідає Наталія Васєніна, роботи якої були представлені на Першій Міжнародній виставці «Витинанки світу», що відбулася у Вільнюсі 1991 року. Крім неї у Вільнюсі тоді ж експонували свої витинанки ще дві майстрині.

У 2012 році було створено сайт «Українська витинанка», де наведено широкий огляд історії виникнення українських витинанок, публікацій про них та їх сучасного стану.

За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяються на: ажурні — виготовляються з одного аркуша паперу, зображення міститься у прорізах; силуетні — зображення виступає силуетом; одинарні — виготовляються з одного аркуша паперу; складні — аплікаційні з кількох аркушів паперу, тому майже завжди багатоколірні. За технікою виготовлення і способом подачі зображення складні витинанки поділяються на складені (великомаштабні твори, зображення яких утворені з окремих елементів, складених поряд один з одним, гармонійно поєднаних між собою в єдине ціле) і накладні (накладні одна на одну «гіркою»).

За формою витинанки можуть бути різноманітними й нагадувати кола, ромби, квадрати, овали, смужки, і навіть утворювати складні сюжетні композиції.

Витинанки бувають таких груп: фігурки — силуетні витинанки, витяті за контуром, бувають кількох композиційних типів — пташки, вершники, ляльки та ін; розетки — ажурні витинанки, що складаються з розеток, зірок, ромбів, квадратів (усі одинарні) та накладних «сонечок»; дерева — сюжетно-декоративні витинанки, будуються відносно вертикальної осі: дерево, дерево з пташками, гілка, букет, вазон і под.; стрічки — з однобічною або двобічною композицією орнаменту; шпалери — витинанки, які складаються з таких типів композиційної структури: центральна, рядова, сітчаста, вільне заповнення; фіранки — рід паперових прикрас, як ускладнений варіант одинарних стрічкових витинанок; ігранки — витинанки з яскраво вираженим декоративним і тематичним характером; виставочні витинанки — це тематичні твори, пристосовані для експонування на виставках та оздоблення поліграфічної продукції.

Папір
Лист
Графіка
Метал

Сюжетна витинанка «Дерево життя» — ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ — Уроки для 4 класу — Кравцова Н. М., Придаток О. Д.

УРОК 4. Сюжетна витинанка «Дерево життя»

Мета: удосконалити знання про витинанку та художні особливості витинанки; учити дітей виготовляти витинанку; розвивати уяву, фантазію; виховувати старанність, охайність.

Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик.

ХІД УРОКУ

I. Організація уроку

Психологічне налаштування

На дошці прикріплено модель дерева.

— У кожного з вас на парті лежать маленькі листочки (жовті, червоні, зелені, коричневі). Ми будемо всі разом складати з них крону «дерева сподівань».

Діти розповідають, чого вони очікують від уроку, і прикріплюють на «дерево» свої листочки.

— Діти, я теж хочу прикріпити свій листочок. Сподіваюся, що ви будете на уроці старанними, активними, уважними й працьовитими.

II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок

1. Бесіда

— Що називають витинанкою?

— З якого матеріалу було виготовлено перші витинанки? (Зі шкіри).

— У якій країні з’явилися перші витинанки? (У Китаї).

2. Інтерактивна вправа «Стріляй влучно». Робота в групах

За кольорами листочків (які прикріплювали на «дерево

сподівань») діти об’єднуються в групи.

— З’єднайте стрілочками назви художніх особливостей витинанки з їхнім поясненням.

Ажурні

зображення виступає силуетом

Силуетні

зображення міститься в прорізах

Одинарні

композиційним центром витинанки є дзеркальна симетрія частин рослин у поєднанні з тваринами

Складні

виготовлені з кількох аркушів паперу

Сюжетні

виготовлені з одного аркуша паперу

III. Мотивація навчальної діяльності

— Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над витинанкою — виготовимо сюжетну витинанку «Дерево життя».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя або перегляд мультимедійної презентації

Народне мистецтво витинанок — одна з яскравих і самобутніх сторінок українського декоративного мистецтва. Витинанки різних місцевостей подібні між собою, але водночас мають властиві тільки їм мотиви, кольори й сюжети. Одним із популярних сюжетів витинанки є «Дерево життя». Воно символізує безсмертя, нескінченність та різноманітність життя. Дерево стоїть понад часом, об’єднуючи сучасне, минуле та майбутнє, та поділяється на три частини («світи»): коріння — підземний світ, стовбур — земний світ, крона й верховіття — небесний світ. (Існує інше пояснення. Дерево життя складається з трьох частин: верхня символізує сферу богів, середня — життя людей і всього живого, а нижня — це коріння, основа і початок світу).

2. Робота з підручником (с. 29, 31)

3. Робота з посібником «А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас» (с. 8). Обговорення роботи В. Співак «Дерево життя»

— До якої групи витинанок належить витинанка «Дерево життя»? (Сюжетні).

— Зі скількох частин складається дерево? (Із трьох).

4. Правила безпечної поведінки

— Перед початком роботи повторимо правила безпечної роботи з ножицями.

5. Інтерактивна вправа «Крісло автора»

Автором є ножиці. Один з учнів сідає на стілець і відповідає від імені ножиць, усі решта ставлять запитання, що стосуються дотримання правил безпечної поведінки з ножицями.

Фізкультхвилинка

V. Демонстрування та аналіз зразка

Пояснення послідовності виконання роботи

VI. Практична робота за посібником «А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас» (с. 8—11)

Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.

VII. Підсумок уроку

— Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?

— Про що цікаве дізналися на уроці?

— Що сподобалося на уроці?

1. Виставка та оцінювання робіт учнів

2. Прибирання робочого місця

Історія витинанок

Витинанка — вид українського народного декоративного мистецтва. Назва походить від слова «витинати», тобто вирізати. Це орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу. У давнину такі вироби використовували для оздоблення стін, вікон, полиць, груб (пічок — прим. ред.), печей. Як правило, традиційна витинанка містить сюжет: за нею можна було прочитати, що відбувається в селі, хто народився, де весілля, які були свята. Нескладні для опанування прийоми витинання й недорогий матеріал дали чудові зразки прорізного паперового декору, в якому втілені вічні символи природи, колективний досвід пізнання світу, багатство фантазії.

Перші витинанки з’явилися у VІІ-ХІІ столітті у Китаї, на батьківщині паперу. Напередодні свята весни китайські жінки наклеювали на вікна традиційні паперові узори, сюжети у вигляді драконів, квітів, різних символів. У Західній Європі витинанки були подібні до графічних зображень, це були аплікації на одному цілому аркуші паперу. Слов’янські народи використовували витинанку здебільшого як декоративний елемент в народних традиційних орнаментах. Зустрічаються витинанки у артефактах кочових народів Алтаю, на півночі Європи, Балканах і в слов’ян.

В Україні попередниками цього виду мистецтва були витинанки зі шкіри, тканини. Відомий всім кептар і донині, крім рясної вишивки, щедро обшивається різними вирізаними зі шкіри деталями. На Полтавщині до середини ХХ століття верхній жіночий одяг-юпка декорувався аплікаціями з оксамиту або іншої тканини. Часто це були зображення дерева життя, симетричних стилізованих галузок, декоративних елементів. Перші паперові витинанки з’являються в Україні у ХVІІ – ХVІІІ століттях. Це були підкладки для печаток, так звані «кустодії». Коли в середині ХІХ століття папір стає досить дешевим, прикраса-витинанка надовго входить у побут міщан та селян. Її можна було бачити у хатах на вікнах, стінах, сволоках, на печі. Іноді вона замінювала собою настінні малюнки. Витинанка стала популярною прикрасою українського житла.

При всій подібності, витинанки різних місцевостей мають самобутні риси, притаманні лише цьому певному регіону. Так, витинанки західних областей розмиті та дрібно орнаментовані, як і писанки та рушники. Подільські витинанки продовжують традиції народних килимів, гончарних розписів, вишивок. Витинанки Дніпропетровщини перегукуються з петриківським розписом та в кожній паперовій прикрасі проглядається обличчя окремого майстра як творчої особистості.

На свята українці виготовляли особливі витинанки: у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, у вигляді барвінку чи постатей ангелів. Витинанка-хрест була оберегом, її чіпляли на сволок, де висіла дитяча колиска. Особливо поширеним в українській хаті було оздоблення божників та мисників. У вигляді серветок з ажурно вирізаними краями вони прикрашали полиці буфетів та тумбочок, служили замість фіранок на вікнах навіть у містах у важкі для держави часи, особливо після війни. На простінках між вікнами в українській хаті висіли витинанки з зображенням «дерева життя». На гіллі цих дерев часто розміщуються птахи, внизу біля дерева можна побачити людські постаті чи силуети звірів. Це символ родини, роду і є типовим для всіх регіонів України.

Технологія виготовлення витинанок:

Ажурна — зображення розміщуються у прорізах;
Силуетна — зображення виступає силуетом;
Одинарна — виготовлені з одного аркуша;
Складна — аплікаційна, з декількох аркушів паперу й тому завжди багатокольорова.

Одинарні — виконані з одного аркуша паперу — зустрічаються у всіх країнах, де практикують витинання. Такі витинанки одноколірні, відзначаються узагальненням орнаментальних мотивів, значною декоративністю форм. Більшість з них (ажурних, силуетних) має рапортну будову, отриману завдяки симетрії та ритму. До одинарних належать і витяті з паперу “фігурки” людей, тварин і птахів. При їхньому виготовленні не застосовували ні симетрії, ні рапорту, а витинали по контуру, на

схеми, шаблони для вирізання роздрукувати

В даній статті пропонуємо вам ідеї для витинанок до Нового року.

Зміст

  • Новорічні витинанки на вікна – замети: шаблони для вирізання роздрукувати, фото
  • Новорічні витинанки на вікна будинку: схеми, фото
  • Новорічні витинанки на вікна – візерунки: схеми, фото
  • Новорічні витинанки на вікна – бурульки: схеми, фото
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу – Снігуронька: трафарети скачати, роздрукувати
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу — Дід Мороз: трафарети скачати, роздрукувати
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу – на санях з оленями, кіньми: трафарети скачати, роздрукувати
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу – сніговики: трафарети скачати, роздрукувати
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу – Снігова Королева: трафарети скачати, роздрукувати
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу – Маша і Ведмідь: шаблони для вирізання роздрукувати, фото
  • Витинанки на вікна на Новий рік з паперу – персонажі казок: шаблони для вирізання роздрукувати, фото
  • Відео: Витинанки до Нового року своїми руками

Витинанки є традиційними новорічними прикрасами у багатьох країнах світу. Різноманітні сніжинки, сніговики та ялинки стали класичними декораціями напередодні зимових свят. З їх допомогою прикрашають вікна, поверхні меблів, а також кімнати в самих різних будинках. Адже дані декорації дозволяють додати затишку і вишуканості незалежно від інтер’єру приміщення.

Ми розглянемо найбільш прості способи створення новорічних витинанок для вікон своїми руками, їхні форми та схеми, а також розберемо як їх можна прикрасити за допомогою додаткових елементів декору.

Новорічні витинанки на вікна – замети: шаблони для вирізання роздрукувати, фото

З допомогою витинанок у формі заметів можна прикрасити вікна практично будь-якого приміщення. Дані декоративні вироби бувають двох форм:

  • Об’ємні
  • Плоскі

Для обох варіантів можуть бути характерними як велика кількість невеликих елементів, так і цілісне зображення. Для того щоб підготувати прикрасу своїми руками вам будуть потрібні:

  • Роздруковані заготовки трафаретів
  • Канцелярські ножиці
  • Канцелярський різець
  • Підстилка з гуми або пластику
  • Альбомні листи
  • Олівець
  • Ластик
  • Скотч
Замети

Далі варто дотримуватися наступного процесу:

  • Накриваємо стіл підстилкою
  • Прикладаємо трафарет-заготовку до підготовленого альбомному аркуші
  • Простим олівцем обводимо усі деталі
  • За допомогою канцелярських ножиць вирізаємо зовнішні кордони витинанки
  • Нарізаємо скотч невеликими смужками
  • Внутрішні деталі заготовки відокремлюємо манікюрними ножицями
  • Готову витинанку прикладаємо до вікна
  • Закріплюємо її положення за допомогою скотча
Новорічний шаблон

В якості додаткового декору можна використовувати такі методи:

  • Для додання блиску витинанку можна покрити шаром клею і блискіток
  • Вирізати заготовку з кольорового паперу
  • Розфарбувати гуашшю прикраса

Новорічні витинанки на вікна будинку: схеми, фото

Витинанки у формі будиночків є одними з найбільш популярних новорічних прикрас. Вони бувають двох видів:

  • Симетричні
  • Об’ємні

Незалежно від того, який з трафаретів ви підберете, варто підготувати наступні матеріали:

  • Офісний білий папір
  • Ножиці для манікюру з заокругленим кінцем
  • Роздруковані трафарети
  • Простий олівець
  • Ластик
  • Канцелярський ніж
  • Підстилку з будь-якого міцного матеріалу
  • Скотч
  • Канцелярські ножиці

Витинанка будинок з трубою

Новорічні будиночкиНоворічні будиночкиНоворічні будиночки

Для того щоб підготувати симетричний малюнок потрібно скористатися такою інструкцією:

  • Підстилку встановіть на робоче місце для того, щоб не пошкодити поверхню столу
  • Подрібніть скотч, розділяючи його на невеликі шматочки
  • Зігніть аркуш навпіл
  • Прикладіть трафарет до підготовленої папері
  • Олівцем обведіть контур всіх частин зображення
  • Виріжте витинанку канцелярськими ножицями
  • Дрібні деталі відокремте, використовуючи канцелярський ніж і манікюрні ножиці
  • Розправте декорацію
  • Прикладіть прикраса до вікна або гладкій поверхні
  • Закріпіть скотчем витинанку

Щоб створити об’ємний малюнок дотримуйтеся наступних пунктів:

  • Покласти підстилку на стіл
  • Готовий контур прикладіть до білому папері
  • Обведіть контур олівцем
  • Відокремте всі деталі за допомогою манікюрних ножиць і різця
  • Приклейте до вікна за допомогою скотча
  • Для того щоб урізноманітнити витинанку її можна розфарбувати кольоровими олівцями або гуашшю. Фарби акварелі краще не використовувати, оскільки низький вміст пігментів не зробить зображення яскравим

Новорічні витинанки на вікна – візерунки: схеми, фото

Існує величезна різноманітність новорічних прикрас, однак окремої уваги заслуговують витинанки у формі візерунків. Адже ними можна декорувати будь-які приміщення, а також розміщувати як знизу, так і зверху вікон. Використовуючи будь-який з найбільш вподобаних на ваш смак схем, ви зможете створити затишок і святковий настрій в своєму будинку. Також для виготовлення необхідно підготувати:

  • Альбомні білосніжні листи
  • Канцелярські ножиці
  • Лезо
  • Простий олівець
  • Скотч
  • Ластик
  • Підстилку для захисту робочого місця
Візерунок

Leave a Reply